Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Katalog
Wina
Winetellers

Chwała hiszpańskiej Galicji – Rias Baixas

Chwała hiszpańskiej Galicji – Rias Baixas

Od Albarino, poprzez Traixadura do Godello, białe wina w północno- zachodniej Hiszpanii zaskakują wytrawnymi smakami oraz idealną kwasowością do posiłków.

Magiczne miejsce, które nie jest zeszpecone turystyczną architekturą, w którym rzeki Mino,Sil, Lerez i Avia wpływają z łoskotem do oceanu atlantyckiego, a zieleń okolicznych wsi jest bujna niczym głębia szmaragdów.

Witajcie w Galicji,najprężniejszym ekonomicznie regionie Hiszpanii, gdzie rybołówstwo,wino, przemysł drzewny i kopalnie współistnieją w harmonii, w cieniu elektrowni wodnych i setek kilometrów linii

Winnice Rais Baixas

wysokiego napięcia.

To trochę inna Hiszpania, tutaj najstarsze pokolenie rozmawia w dialekcie Gallego, tutaj owoce morza a nie wołowina stanowią podstawę codziennej diety.

Produkcję wina w Galicji datuje się na blisko 2000 lat wstecz, do czasów rzymskiego panowania w tych stronach. Jednak dzisiejsze wina z Galicji niewiele mają wspólnego ze swoimi dawnymi przodkami. Dziś owe wina oferują niemal całkowitą biel i generalnie są przeznaczone do szybkiego spożycia- rok, maksymalnie dwa po zabutelkowaniu.

Galicja dzieli się na pięć apelacji (D.O.s). Rias Baixas- najbliższe wybrzeża jest największym i najbardziej rozpoznawalnym ze wszystkich winiarskich regionów Galicji. Tu króluje szczep Albarino.

Rias Baixas

Gdzie główne rzeki Galicji wpadają do Atlantyku tworzą się masywne rozlewiska przy ujściach rzek. Na ponad 9 tys akrów pośród tych ujść rozsiane są uprawy gron Albarino. W Rias Baixas jest pięć podregionów,jednak to Salnes jest sercem upraw tego szczepu. W Condado i Orosal,które są położone wzdłu

Vinho Verde Alvarinho

ż granicznej między Hiszpanią i Portugalią rzeki Mino są cieplejsze rejony gdzie rosną szczepy Treixadura i Loureiro, które kupażuje się z Albarino z przewagą tego drugiego. W Rias Baixas przeważa podłoże granitowe, co pozwala gronom Albarino czerpać minerały, a także nuty świeżych aromatów morza, cytrusów, jabłek i owoców tropikalnych.

 

Wydanie Albarino z rocznika 2012 jest wyjątkowo świetnej jakości.

 

 

Wina z tego szczepu są jednymi z najlepszych win białych Hiszpanii i Portugalii z potencjałem starzenia

 

do 4-5 lat po zbiorach.

W ofercie Winetellers posiadamy wino z tego szczepu, Casa Santa Eulalia Alvarinho, jest to wino stworzone w 100% z tego szczepu. Wino o słomkowym kolorze z lśniącymi refleksami oraz intensywnym bukietem z dominującymi Vinho Verde Alvarinho Trejadura nutami roślin oraz owoców tropikalnych. Wino posiada mocny kręgosłup, jest mineralne i orzeźwiające z dobrą kwasowością i przyjemny, długim i lekko słodkim finiszu.

 

Poza Rias Baixas świetne wina produkuje się również w sąsiednich podregionach: Ribeiro, Ribeira Sacra, Valdeorras i Monterrei oraz w Portugalii w regionie Minho (Vinho Verde).

Patryk
Doradca ds Win i Alkoholi
Manager sprzedaży w Winetellers

Leave a comment